top of page
Image by Surface

התמכרות למסכים

שימוש במסכים והתמכרויות בעידן הקורונה

הורים רבים מוטרדים מהיקף השימוש של ילדיהם במסכים. מחקרים עדכניים הראו כי בעת שגרה רגילה ילדים ובני נוער משתמשים במסכים 24 שעות בשבוע. כיום, בשגרת החיים החדשה שנקלענו אליה בשל מגפת הקורונה, חששות ההורים מתחדדים: בבתים רבים השימוש במסך הולך וגובר ונוכחות ההורים בבית מאפשרת להם לראות כמה זמן מסך הילד צורך כל יום (כנראה שהרבה מעבר לרצוי...)

אז למה בעצם הילדים נמצאים כל כך הרבה שעות מול המסך?

•מדובר בפעילות מהנה! גם רובנו כמבוגרים יכולים להזדהות עם זה (למתקדמים- גם אפשר לראות במוח הפרשות מוגברות של דופמין בעת שימוש במסך). 

•יש להם תירוץ טוב – הלימודים כיום הם מקוונים... הילדים מתבקשים להתחבר לזום, לעשות שיעורים ומשימות במחשב, לצפות בתכנים ביוטיוב ועוד.

•הרשתות החברתיות מסייעות לילדים לפתח את הזהות העצמית שלהם ולחקור תחביבים שונים - כגון יצירה אומנותית, סגנונות מוזיקליים שונים, למידה על אודות תרבויות שונות וכד'.

•הימצאותם של מתבגרים ברשת משרתת גם חלק מהצרכים החברתיים הנורמטיביים שלהם ומעניקה להם תחושת שייכות חברתית. בתקופה הנוכחית, כל הקשרים החברתיים של ילדנו עם בני כיתתו מתנהלים באופן וירטואלי בטלפון, בזום, ברשתות החברתיות או במשחקים המקוונים. בשל כך, מעמדו החברתי של הילד תלוי בקשרים החברתיים הווירטואליים שהוא מפתח  – אני מחובר משמע אני קיים.

אם זה כל כך טוב...אז למה בעצם לא להמשיך?

•חשוב להיות ערים לחסרונות ולסכנות הטמונות בעולם המסכים. בשל שימוש ממושך במסכים, ישנה סכנה להפחתת פעילויות מקדמות בריאות כגון פעילות גופנית, זמן שינה ותזונה נכונה. במהלך המשבר הבריאותי שבו אנו נמצאים, ישנה חשיבות כפולה ומכופלת לשמירה על אורח חיים בריא – על אף המגבלות האזרחיות המוטלות עלינו. מומלץ כי הורים יסייעו לילדיהם למצוא פעילויות חלופיות – למשל משחק משותף, ציור או הכנת אוכל יחד על מנת להסב את תשומת הלב להרגלי אכילה תקינים. בנוסף חשוב לשמור על זמני פעילות גופנית במהלך היום ושמירה על זמני שינה הנחוצים בכל גיל לצורך התפתחות תקינה, יכולות ריכוז ומצב רוח חיובי.

•הרשת החברתית מעודדת בעיקר הצגה של העצמי כבעל דימוי גבוה, מוצלח, יפה, חכם; ובני הנוער שגדלים לתוך זירה חברתית זו מרגישים תחרותיות גבוהה מצד בני גילם. מומלץ להורים לנצל את ההזדמנות בה הם נוכחים יותר בבית ולפתוח ערוצי תקשורת פתוחים וכנים עם ילדיהם. במסגרת השיח הפתוח, יוכל ההורה לסייע לילדיו לבנות דימוי עצמי אמיתי ובריא וכן לסייע לו בפתרון קונפליקטים ברשתות החברתיות.

•אחת הסכנות המשמעותיות ביותר ברשת, אשר מתעצמת בתקופת משבר הקורונה, היא סכנת החשיפה לתוכן לא תואם גיל. ילדים רבים נחשפים לתכנים מיניים ואלימים באינטרנט. ברשתות החברתיות ילדים עלולים להיחשף לבריונות ולשיימינג. כמו כן, קיימת סכנה להיתקל ברמאים ובפדופילים. גם כאן, מומלץ להורים לנצל את נוכחותם בבית לפתוח ערוצי תקשורת פתוחים וכנים. ככל שגיל הילד צעיר יותר, ישנה הזדמנות טובה יותר לבסס יחסי אמון ופתיחות בשיח על הסכנות הללו. אנו יודעים שכאשר שיח על מוגנות ברשת מתחיל בגיל ההתבגרות, מתעוררת במקרים רבים חשדנות מצד המתבגר ושיפוטיות מצד ההורה. התעניינות הורית כנה בתכנים שלהם חשוף הילד, יכולה לחזק את הקשר ביניהם ומשפרת את יכולת ההשגחה ההורית. חשוב לזכור שכאשר הילד נפגע ברשת, ניתן להיעזר במוקד 105 של משטרת ישראל.

במידה ואנחנו חוששים מכך שהיקף השימוש של הילד במסך הינו גדול מדי, מה ניתן לעשות?

•ייתכן ולעיתים נרצה למנוע מהילד חשיפה למסך, אך אנו ממליצים לעבור מוקדם ככל האפשר ממניעה למגבלה – כלומר להגביל את משך השימוש במסך ולגרום כך לילד לתעדף את פעילויות הפנאי שלו.

•בשלב הבא, אנו ממליצים לעבור ממגבלה לניהול עצמי – כלומר להסיר את המגבלות ולסייע לילד להבין "על בשרו" את החסרונות בשימוש יתר במסך. מחקרים מראים שילדים שלמדו עצמאות ושליטה עצמית בשימוש במסך, הגיעו להישגים אקדמיים גבוהים יותר בבגרותם.

ומה איתנו ההורים?

במידה ואנו חוששים מכך שהיקף השימוש של ילדינו במסכים גדול מדי, חשוב גם להתבונן על עצמנו: מהו המודל שאנו נותנים לילדים? מהו היקף השימוש שלנו במסכים? כמה אנחנו נמצאים עם הטלפון בזמן שאנחנו נמצאים בפעילויות עם הילדים שלנו? איזה מסר אנו מעבירים להם? מחקרים מראים שמשך תשומת הלב שהעניק הורה לילדו ירד בעשרים השנים האחרונות משעתיים ביום לרבע שעה ביום בלבד! מומלץ לנצל את העובדה שבעקבות משבר הקורונה כל המשפחה נמצאת יחד בבית כדאי לפתוח דף חדש בספר המשפחתי, להניח מדי פעם את הטלפון בצד ולחזק את הקשרים בין בני המשפחה. כמובן שהמצב מורכב עוד יותר אם אנו נאלצים בתקופה זו לעבוד מהבית. לכן אני ממליצה לנסות עד כמה שניתן להגדיר זמני עבודה-משפחה, על מנת להעביר מסר ברור ועקבי לילדינו ולסייע לנו לבצע את ההפרדה הרצויה.

לסיכום, אין ספק השימוש היום יומי והאינטנסיבי במסכים הפך לחלק אינטגרלי מחייהם של ילדינו, בני הנוער ומבוגרים כאחד וכפי שאנו רואים הטכנולוגיה נמצאת כאן כדי להישאר ואף להתפתח. הטכנולוגיה גם מסייעת לנו רבות בעידן הנוכחי באפשרויות הלמידה והעבודה מרחוק. יחד עם זאת, חשוב שנהיה ערים להשלכות ואף לסיכונים הבריאותיים, הנפשיים והמשפחתיים הכרוכים בחשיפה זו למסכים. שימוש מושכל ונבון בכלי עוצמתי זה, יכול לסייע להפיק את המיטב ממנו ולהפחית את הסיכונים. אני מציעה לכם לנצל את התקופה הקרובה כדי לשוחח עם ילדיכם בנוגע לשימוש שלהם במסכים וברשתות החברתיות. נסו לשחק עם הילדים באחד המשחקים שהם היו רוצים לשתף אתכם, או לצפות איתם בסדרה אהובה עליהם או להיכנס יחד לסיור וירטואלי ברשת החברתית הפופולארית. זכרו, התעניינו בעולמם הווירטואלי ללא שימוש בביקורת ובשיפוטיות, על מנת לזכות בשיתוף פעולה גבוה יותר וקרבה.

התמכרות למסכים: News
bottom of page